ÖN LİSANS MEZUNLARI NASIL POLİS OLUR ? 

ÖN LİSANS MEZUNLARI NASIL POLİS OLUR ? 

Arkadaşlar sizlerden gelen sık sorular üzerine bu makaleyi yazma gereksiniminde bulundum. Makalenin sonunda ön lisans mezunu adaylar nasıl polis olabileceğini öğrenecekler.

Önlisans mezunu adaylar Pomem sınavına başvuru yapabiliyorlar.Yaklaşık 2 sene önce Emniyet Genel Müdürlüğü önlisans mezunları için de kontenjan açtı.Adayların bazı başvuru şartları vardır.Şartlar ise şunlardır;1 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmaktır.Bir diğer şart ise KPSS önlisans puanı P93 puan türünden en az 65 almaları gerekmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda bu puan 70 olarak belirlenmişti daha sonradan düşürüldü.Bu şartlara uygun olan adaylar Pomem sınavına başvuru yapabilirler. Sağlık kontrolü,fiziksel yeterlilik sınavı ve sözlü mülakattan başarılı puan alırlarsa polis olmaya hak kazanırlar. Önlisans mezunları Polis Özel Harekat sınavına da başvuru yapıp polis olabilirler.

PÖH için lise mezunu olunması yeterli oluyor. Yine sağlık,spor ve sözlü mülakatlarına girip başarılı sonuç elde edilirse polis olmaya hak kazanılır.Ön lisans mezunu adaylar Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) sınavına maalesef başvuru yapamazlar.Paem lisans üstü eğitim olduğu için en az lisans mezunu olmak gerekmektedir.